Geçmiş Yöneticiler

William Hewitt'in portresi

William Hewitt

Başkan

1955-1964

Genel Başkan

1964-1982

John Deere'in altıncı başkanı William Hewitt, Deere ailesinin firmayı yöneten son üyesiydi. California'da doğan Hewitt, Berkeley'deki California Üniversitesi'nin ekonomi bölümünden mezun oldu. Bir yıl süreyle Harvard Business School'a devam etti, ancak mezuniyet lisansını tamamlaması için gereken maddi koşullar karşılanamadı.

Dört yıl Deniz Kuvvetlerinde görev yaptıktan sonra Hewitt, Pacific Tractor & Implement Company adlı şirkete girdi. 1948'de, Charles Deere Wiman'ın kızı Patricia Wiman'la evlendikten kısa bir süre sonra, pek de istek duymadan, Deere & Company'ye California bölge müdürü olarak girdi.

Baskı altında bile serinkanlılığını korumasını bilen Hewitt, kısa zamanda iyi bir yönetici ve çabuk öğrenen bir kişi olarak ün yaptı. 1950'de yönetici adı altında görev yaptı, 1955'de ise oybirliği ile yeni oluşturulan başkan yardımcılığı görevine seçildi. Kayınpederinin Mayıs 1955'deki ölümünden on iki gün sonra Hewitt, Deere & Company'nin başkanı seçildi.

Hewitt'in görevde kaldığı dönem boyunca John Deere çokuluslu bir şirket olmaya doğru giden yolda ilk adımlarını attı. Şirket 1956'da Almanya Mannheim'daki Lanz traktör fabrikasının çoğunluk hissesini satın aldı, ayrıca yeni bir traktör tesisi için Mexico Monterrey'de arazi edindi.

Şirket sonraki yirmi yıl boyunca dünya genelinde genişlemeyi sürdürdü. 1970'li yıllarda Deere & Company, Arjantin, Venezuela, Fransa, İspanya, Büyük Britanya ve Batı Avrupa, Avustralya, Japonya, Güney Afrika, Çin ve Orta Doğu'da faaliyet halindeydi.

Hewitt, yeni dört ve altı silindirli traktörlerin Deere ürün grubuna katılma sürecini yönetti. Yedi yıllık gelişimin doruğa ulaştığı an, 1960'da Dallas'da düzenlenen – bayi toplantısında, "Yeni Nesil Güç" – adı verilen modellerin gösterişli tanıtımı olmuştu.

Hewitt ayrıca firmanın yeni genel merkez binasının yapımına da öncülük etti. Şirketin operasyon merkezinin Illinois Moline'de kalması gerektiğine karar verdikten sonra Hewitt, binayı tasarlaması için projeyi ünlü Finlandiyalı mimar Eero Saarinen'e verdi. 1964'te açılan göz alıcı yeni Deere Yönetim Merkezi dünyanın en iyi mimari tasarımlarından biri sayılmaktadır.

William Hewitt 1982'de emekli oldu ve aynı yıl ABD'nin Jamaika büyük elçisi oldu. 1998'de, 83 yaşında öldü.

Deere & Company (NYSE: DE), gelişmiş ürün ve hizmetleri sağlamada dünya lideridir ve iş alanı toprakla ilgili olan ve dünyanın önemli ölçüde artan yiyecek, yakıt, barınma ve altyapı ihtiyacını karşılamak için toprağı işleyen, ekip biçen ve zenginleştiren müşterilerinin başarısına kendini adamıştır. John Deere 1837'den beri bütünlük geleneğine dayanan, en iyi kalitede yenilikçi ürünler sunmuştur. Daha fazla bilgi için John Deere'ı dünya genelindeki web sitesinde ziyaret edin: www.JohnDeere.com.