Geçmiş Yöneticiler

Robert Lane'in portresi

Robert W. Lane

Genel Başkan ve CEO

2000-2009

Robert W. Lane, Şubat 2010'da Deere & Company Yönetim Kurulu'nun Kurul Başkanı olarak emekli oldu. Ağustos 2000'de emekli olan Kurul Başkanı Hans W. Becherer'in halefiydi. Lane ayrıca, 2000'den 2009'a kadar John Deere'ın CEO'su olarak görev yaptı ve Samuel R. Allen hem CEO hem de Kurul Başkanı olarak onun halefi oldu.

Lane, John Deere'a küresel bankacılık kariyerinden sonra, 1982'de katıldı. Dünya Genelinde İnşaat Ekipmanları Bölümü'nde birçok faaliyeti yürüttü ve daha sonra Deere Kredi'nin başkanı ve şef işletme müdürü olarak görev yaptı. 1992'de Dünya Genelinde Tarım Ekipmanları Bölümüne katıldı ve burada kıdemli başkan vekili olarak Latin Amerika, Avustralya, Doğu Asya ve Güney Afrika'daki ekipman işletmelerini yönetti.

Lane, 1996'da finans direktörü seçildi ve iki yıl sonra Almanya'da taşındı; burada işletme müdürü olarak Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Hindistan ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde Deere'ın tarım ekipmanı işletmelerini yönetti. 1999'da Dünya Genelinde Tarım Ekipmanları Bölümü'nün başkanı olarak Birleşik Devletler'e döndü; ardından Deere & Company Başkanı ve Şef İşletme Müdürü olarak seçildi.

Deere, Lane'in yönetiminde büyüme ve başarıda rekor kırdı. Deere & Company'nin net geliri beş yıl boyunca görülmemiş biçimde artarak 2008'de 2 milyar doların üzerine çıktı. 2000 ile 2008 arasında gelirler iki katının üstüne çıkmıştı.

Lane, şirketin aktif verimliliği ve yatırım rantında birinci sınıfa yükselmesini sağlayan SVA modelini kurdu. Küresel genişlemeye odaklanması, özellikle Brezilya, Hindistan ve Çin'de olmak üzere, dünya çapında önemli yatırımlara yol açtı. Deere'ın geleneksel fabrikaları tekrar çalıştırıldı ve modernleştirildi ve aynı zamanda Deere'ın dünya çapındaki bayi örgütlenmesi, müşterilerin artan ihtiyaçlarına daha iyi karşılık verilmesi için önemli ölçüde geliştirildi.

Her çevreden en iyi küresel yeteneği çekmeyi ve bunu elde tutmayı amaçlayan Lane, şirketin performans yönetim sisteminin, yönetici geliştirme sürecinin ve küresel ekibin kuvvetlendirilmesi girişiminin arkasındaki güçtür.

Şu anda BMW AG, General Electric, Northern Trust ve Verizon Communications şirketlerinin yönetim kurulunda görev yapan Lane, ayrıca Chicago Üniversitesi'nde bir vekildir. Chicago, Lincoln Park Zoo'nun onursal direktörü, Chicago'daki Lyric Opera'nın ulusal direktörü, New York'taki Dış İlişkiler Konseyi'nin bir üyesidir.

Washington, D.C'de doğan (1949) Lane, Illinois'deki Wheaton College'dan yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu (1972) ve uzmanlığını, Chicago Üniversitesi İşletme Yüksekokulu'nda İşletme Yönetimi alanında yaptı (1974). Karısı Patricia ile üç yetişkin çocukları var ve Chicago, Illinois'de yaşıyorlar.

Deere & Company (NYSE: DE), gelişmiş ürün ve hizmetleri sağlamada dünya lideridir ve iş alanı toprakla ilgili olan ve dünyanın önemli ölçüde artan yiyecek, yakıt, barınma ve altyapı ihtiyacını karşılamak için toprağı işleyen, ekip biçen ve zenginleştiren müşterilerinin başarısına kendini adamıştır. John Deere 1837'den beri bütünlük geleneğine dayanan, en iyi kalitede yenilikçi ürünler sunmuştur. Daha fazla bilgi için John Deere'ı dünya genelindeki web sitesinde ziyaret edin: www.JohnDeere.com.