Geçmiş Yöneticiler

John Deere'ın portresi

John Deere

Kurucu ve Başkan

1837-1886

Ticari olarak başarılı, ilk kendi kendine bilenen çelik pulluğu geliştiren John Deere'ın hikayesi, Orta batı Eyaletleri'nin yerleşimi ve gelişimiyle aynı doğrultudadır.

Deere, William Rinold Deere ve Sarah Yates Deere'ın üçüncü oğlu olarak, 7 Şubat 1804'te Rutland, Vermont'ta doğdu. 1805'te ailesi, William'ın ticari terzilikle uğraştığı Middlebury, Vermont'a taşındı. 1808'de William bir mirasta hak iddia etmek ve ailesine daha rahat bir hayat kurmak üzere İngiltere'ye giden bir gemiye bindi. Bir daha kendisinden haber alınamadı ve denizde öldüğü varsayıldı.

Yetersiz geliri olan bir anne tarafından büyütülen John Deere'ın eğitimi, muhtemelen basit bir eğitimdi ve Vermont devlet okullarıyla sınırlıydı. 17 yaşında çıraklık yaparak, Vermont'un birçok yerinde devam ettirdiği demircilik ticaretini öğrendi.

1836'da Vermont'taki durgun iş koşullarıyla karşı karşıya kalan ve bakması gereken yeni bir ailesi olan Deere, yeni bir başlangıç yapmak üzere tek başına Grand Detour, Illinois'ye gitti. Becerikli ve çalışkan olan Deere'ın bir demirci olarak yeteneklerine hemen rağbet edildi.

Yeni öncü çiftçiler ağır, nemli bozkır toprakları, New England'ın hafif, kumlu toprağı için tasarlanmış dökme demir pulluklarla sürmekte zorluk yaşıyorlardı. John Deere, yüksek derecede parlatılmış ve uygun bir şekilde biçimlendirilmiş bir pulluğun, çizgileri kazarken kendi kendine bileneceğine ikna olmuştu. 1837'de, kırık bir testere bıçağını kullanarak, böyle bir pulluk yarattı.

1841'e kadar, Deere bu pulluklardan yılda 100 tane üretiyordu. 1843'te, daha çok pulluk üreterek artan talebi karşılamak için, Leonard Andrus ile bir ortaklık kurdu.

1848'den sonra Deere, Andrus ile ortaklığını bozdu ve işletmeyi su gücü, kömür ve Grand Detour'da bulunandan daha ucuz ulaşım avantajları sunan Moline, Illinois'ye taşıdı. 1850'de yaklaşık 1600 pulluk yapıldı ve şirket yakında çelik pulluğunu tamamlayacak başka aletler de üretecekti.

1858'de Deere, şirket yönetimini başkan vekili olarak görev yapan oğlu Charles'a devretti. John Deere, şirket başkanı unvanını korudu; fakat bundan sonra dikkatini kentsel ve siyasi etkinliklere verdi.

John Deere, Moline'deki kariyeri boyunca kamu hayatında etkindi. Diğer görevlerinin yanında Moline Devlet Bankası'nı kurdu ve başkanlığını üstlendi, Birinci Protestan Kilisesi'nin etkin bir üyesi oldu ve iki yıl belediye başkanı olarak görev yaptı.

John Deere 17 Mayıs 1886'da, Moline'deki evinde vefat etti.

Deere & Company (NYSE: DE), gelişmiş ürün ve hizmetleri sağlamada dünya lideridir ve iş alanı toprakla ilgili olan ve dünyanın önemli ölçüde artan yiyecek, yakıt, barınma ve altyapı ihtiyacını karşılamak için toprağı işleyen, ekip biçen ve zenginleştiren müşterilerinin başarısına kendini adamıştır. John Deere 1837'den beri bütünlük geleneğine dayanan, en iyi kalitede yenilikçi ürünler sunmuştur. Daha fazla bilgi için John Deere'ı dünya genelindeki web sitesinde ziyaret edin: www.JohnDeere.com.